Aktualności

 

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Kórniku w związku z obchodami XXIX Kórnickich Spotkań z Białą Damą w dniach 7 – 8.06.2024r. uruchomione zostają dodatkowe kursy autobusów.

Na czas wydarzenia kursy w relacji Poznań-Śrem oraz Śrem-Poznań poruszające się obwodnicą Kórnik, zostaną skierowane przez centrum Kórnika.

Poniższej wykaz obsługiwanych połączeń przez miasto Kórnik w dniach 8-9.06.2024 r.


 

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Buku w związku z obchodami Dni Gminy Buk w dniach 7 – 8.06.2024r. uruchomione zostają dodatkowe kursy autobusów.

LInia 781 DOBRA - BUK

Linia 782 BUK - KALWY

Linia 783 WIKTOROWO - CIEŚLE

 


 

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Buku w dniu Eurowyborów 09.06.2024r. uruchomione zostają dodatkowe bezpłatne kursy autobusów.

Rozkład jazdy linia specjalna 781 DOBRA - ŻEGOWO

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie w dniu Eurowyborów 09.06.2024r. uruchomione zostają dodatkowe bezpłatne kursy autobusów.

Rozkład Jazdy - Gmina Miedzychd - transport w dniu wyborów do Europarlamentu 09.06.2024.pdf


W dniu 24.05.2024r. odbyło się I Posiedzenie II Kadencji Zgromadzenia Związku Powiatowo – Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”.

Pan Jan Grabkowski Starostwa Powiatu Poznańskiego ponownie został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Zgromadzenia Związku. Po raz kolejny przedstawiciel Miasta Poznania zasiądzie w fotelu Wiceprzewodniczącego Zgromadzenia, tym razem będzie to Pan Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania. Kolejną kadencję stanowisko Wiceprzewodniczącego  Zgromadzenia zajmował będzie Pan Tadeusz Czajka Wójt Gminy Tarnowo Podgórne.

 Na stanowisko Przewodniczącego Zarządu Związku wybrany został po raz drugi Pan Piotr Hojan Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. Zastępcą Przewodniczącego Zarządu po raz kolejny został Pan Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański. Zastępcą Przewodniczącego Zarządu został również Pan Andrzej Wilkoński Starosta Nowotomyski będący dotychczas członkiem Zarządu Związku. Na stanowisko członka Zarządu wybrany został po raz kolejny Pan Paweł Adam Burmistrz Miasta i Gminy Buk.

Nowym członkiem Zarządu Związku został wybrany Pan Grzegorz Wiśniewski Burmistrz Śremu.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia wybrani zostali członkowie Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg Wniosków i Petycji.


PRZEKAZANIE ZWIĄZKOWI POWIATOWO-GMINNEMU „WIELKOPOLSKI TRANSPORT REGIONALNY” PIERWSZYCH EGZEMPLARZY AUTOBUSÓW HYBRYDOWYCH IVECO CROSSWAY LE

W  dniu 28 listopada br, na terenie Instytutu Skrzynki odbyło się przekazanie pierwszej partii autobusów w ramach projektu pn. „Poprawa ekologiczności regionalnego transportu drogowego poprzez zakup taboru autobusowego z napędem hybrydowym”, finansowanego z programu „Polski Ład”. Do końca lutego przyszłego roku na trasy zarządzane przez Związek trafi razem 23 autobusy hybrydowe o łącznej wartości 34.966.440 PLN. Cały kontrakt jest bardzo ważny z punktu widzenia obsługi linii dowożących ludzi do aglomeracji poznańskiej z obszaru sąsiednich powiatów położonych w promieniu do 100 km od stolicy Wielkopolski, szczególnie w korytarzach pozbawionych dostępu do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jest on równie ważny dla linii o charakterze lokalnym, których pasażerowie chcą dotrzeć z małych wsi do miast, będących siedzibami powiatów i gmin.  Nowe autobusy pozwolą poprawić funkcjonowania transportu regionalnego na obszarze zarządzanym przez Związek w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności, komfortu podróży i ekologii.

 

 


14 luty 2022

Przywrócenie normalnego rozkładu jazdy od 21 lutego 2022 roku

W związku z ogłoszeniem w dniu 11 lutego 2022 roku Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które skraca okres zdalnego nauczania z 27 lutego 2022 r. do 20 lutego 2022 r.”, Zarząd Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny” podjął decyzję o skróceniu obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy do dnia 20 lutego 2022 roku.

Tym samym od poniedziałku, 21 lutego 2022 roku na sieci komunikacyjnej obsługiwanej przez PKS Poznań SA będzie obowiązywał normalny rozkład jazdy. Wszelkie szczegóły o obowiązujących zmianach w tym zakresie dostępne są dla pasażerów na stronie internetowej przewoźnika www.pks.poznan.pl oraz w aplikacjach mobilnych KiedyBus oraz MobileMPK.

Aplikacje mobilne, dzięki zainstalowaniu w autobusach nadajników/odbiorników GPS pokazują rzeczywiste położenie autobusów na danej linii. Wraz z przywróceniem normalnego rozkładu jazdy, zostaną uruchomione nowe linie, finansowane z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, m.in. na trasach
Śrem – Kościan,
Kościan – Śmigiel-Nietążkowo,
Nietążkowo – Śmigiel – Bojanowo Stare – Nietążkowo,
Nowy Tomyśl – Miedzichowo – Trzciel – Jabłonka Stara,
Poznań - Tarnowo Podgórne - Duszniki - Chełmno - Pniewy - Nowy Tomyśl


20 stycznia 2022

Pozyskanie dodatkowych srodków na finansowanie nowych linii z FUNDUSZU ROZWOJU POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH W dniu 20 stycznia 2022 roku Przewodniczący Zarządu Piotr Hojan oraz jego zastępca Tomasz Łubiński podpisali w imieniu Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”, umowę z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim na objęcie dofinansowaniem nowych połączeń z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Umowa o wartości 2.530.667 PLN przewiduje wsparcie finansowe dla 60 linii autobusowych o łącznej długości 3.623 km, na których zostanie zrealizowanych 843.550 wozokilometrów. Spośród tych linii, 12 połączeń przebiega przez obszar gminy Stęszew. Oprócz wzmocnienia linii w relacjach Poznań – Grodzisk Wlkp., Poznań – Kąkolewo i Poznań-Nowy Tomyśl, w dalszym ciągu zostanie utrzymana linia łącząca Stęszew z Bukiem przez Skrzynki, Jeziorki, Tomiczki, Rybojedzko, Sapowice i Strykowo. Nowością będą uruchomione od lutego nowe linie gminne, zapewniające połączenie niemal wszystkich miejscowości gminy ze Stęszewem tak, aby zapewnić dojazd mieszkańcom do Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia i do stacji kolejowych.


22 grudnia 2021

Miasto Poznań przekazało bezpłatnie akcje spółki PKS Poznań SA na rzecz Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Tym samym związek, który tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, staje się właścicielem poznańskiego przewoźnika z 75-letnią tradycją, do którego należą m.in. dwa dworce autobusowe: w Śremie i Nowym Tomyślu, 76 autobusów i cały majątek ruchomy o wartości 10,8 mln zł. Dzisiaj podpisano w tej sprawie akt notarialny.

Akt notarialny podpisali: Piotr Hojan – przewodniczący Zarządu Związku „Wielkopolski Transport Regionalny”, Tomasz Łubiński – wiceprzewodniczący Zarządu Związku „Wielkopolski Transport Regionalny”, Jacek Jaśkowiak prezydent miasta Poznania i Piotr Husejko – skarbnik miasta Poznania.

Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego, odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu zarówno środków unijnych, jak i krajowych, budowa siatki połączeń zintegrowanej z siecią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, integracja taryfy PKS z PKM-ką i ZTM Poznań, stałe zwiększanie liczby miejscowości w dostępie do transportu zbiorowego to główne zadania, które stoją przed władzami Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Pod względem zasięgu i oddziaływania jest on największym tego typu w Polsce. Obszar działania Związku to 6.289,81 km2, które zamieszkuje prawie 1.300.000 mieszkańców.
Copyright ©2021 Związek Powiatowo-Gminny, All Rights Reserved.