Aktualności

3 Sierpień 2023, 16:20

Nowe połączenia na trasie Poznań-Międzychód i Międzychód-Poznań

 

1 sierpnia przybędzie połączeń w relacji Poznań-Międzychód-Poznań. Z inicjatywy Burmistrza Międzychodu, Związek Powiatowo-Gminny Wielkopolski Transport Regionalny wprowadza dodatkowe kursy.

 

Do końca lipca 2023 autobusy PKS Poznań, który jest własnością organizatora publicznego transportu zbiorowego ZPG Wielkopolski Transport Regionalny, obsługiwał 3 pary połączeń między Poznaniem a Międzychodem. Codziennie jeździły autobusy odjeżdżające o godzinach 10:30, 14:15 i 19:05 z Międzychodu oraz 7:20, 10:20 i 14:40 z Poznania. Dodatkowym połączeniem był kurs o 12:30 z Międzychodu, obowiązujący od poniedziałku do piątku. Wszystkie wymienione linie kursowały do Poznania przez Sieraków, Kwilcz i Pniewy. Od 1 sierpnia w/w kursy zostaną wzmocnione przez kolejne 4 przejazdy, kursujące przez Kamionną, od poniedziałku do soboty – z Międzychodu o godzinach 6:00 i 11:30 oraz z Poznania o 8:45 i 16:40. W niedziele pojawi się jedna dodatkowa para połączeń – o 16:45 z Międzychodu i 19:45 z Poznania. Nowe kursy umożliwią wcześniejsze dotarcie do Poznania i do wszystkich miejscowości położonych wzdłuż dróg krajowych 24 i 92 oraz późniejszy powrót ze stolicy Wielkopolski.

Linia obsługiwana będzie przez przewoźnika obsługującego dotąd tę trasę we własny zakresie, firmę PPHU Michał Mielniczek - usługi transportowe. Dzięki współpracy przewoźnika z PKS Poznań SA, na linii honorowane będą od teraz bilety miesięczne, wystawione przez PKS. Zostaną także ujednolicone taryfy biletowe obydwu firm. Uruchomienie nowych połączeń to pierwszy etap wykorzystania lokalnych przewoźników w systemie połączeń regionalnych w zachodniej i centralnej Wielkopolsce. Lokalne firmy przewozowe współpracujące z PKS Poznań obsługują także komunikację gminną na terenie gminy Buk, linie w relacji Duszniki-Buk oraz Poznań-Sieraków, a od 1 września także komunikację gminną na terenie gminy Czempiń.

Wszystkie nowe kursy wyjeżdżające z Poznania, będą rozpoczynać swoją trasę, podobnie jak inne kursy do Międzychodu, Sierakowa i Mierzyna, z dworca autobusowego Poznań Główny.

Uruchomienie nowych połączeń stało się możliwe, dzięki finansowaniu połączeń głównie przez Gminę Międzychód, przystąpieniu do Związku Gminy Sieraków oraz dofinansowania połączeń przez Wojewodę Wielkopolskiego w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Przystąpienie do Związku Gminy Sieraków z dniem 24 lipca br. spowoduje także zmiany na trasie łączącej Sieraków z Pniewami. Część kursów jadących przez Kwilcz zostanie przekierowana przez Lutom i Lutomek tak, aby wszystkie miejscowości w gminie Sieraków, miały jednakowy dostęp do połączeń autobusowych.

 


14 luty 2022

Przywrócenie normalnego rozkładu jazdy od 21 lutego 2022 roku

W związku z ogłoszeniem w dniu 11 lutego 2022 roku Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które skraca okres zdalnego nauczania z 27 lutego 2022 r. do 20 lutego 2022 r.”, Zarząd Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny” podjął decyzję o skróceniu obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy do dnia 20 lutego 2022 roku.

Tym samym od poniedziałku, 21 lutego 2022 roku na sieci komunikacyjnej obsługiwanej przez PKS Poznań SA będzie obowiązywał normalny rozkład jazdy. Wszelkie szczegóły o obowiązujących zmianach w tym zakresie dostępne są dla pasażerów na stronie internetowej przewoźnika www.pks.poznan.pl oraz w aplikacjach mobilnych KiedyBus oraz MobileMPK.

Aplikacje mobilne, dzięki zainstalowaniu w autobusach nadajników/odbiorników GPS pokazują rzeczywiste położenie autobusów na danej linii. Wraz z przywróceniem normalnego rozkładu jazdy, zostaną uruchomione nowe linie, finansowane z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, m.in. na trasach
Śrem – Kościan,
Kościan – Śmigiel-Nietążkowo,
Nietążkowo – Śmigiel – Bojanowo Stare – Nietążkowo,
Nowy Tomyśl – Miedzichowo – Trzciel – Jabłonka Stara,
Poznań - Tarnowo Podgórne - Duszniki - Chełmno - Pniewy - Nowy Tomyśl


20 stycznia 2022

Pozyskanie dodatkowych srodków na finansowanie nowych linii z FUNDUSZU ROZWOJU POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH W dniu 20 stycznia 2022 roku Przewodniczący Zarządu Piotr Hojan oraz jego zastępca Tomasz Łubiński podpisali w imieniu Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”, umowę z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim na objęcie dofinansowaniem nowych połączeń z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Umowa o wartości 2.530.667 PLN przewiduje wsparcie finansowe dla 60 linii autobusowych o łącznej długości 3.623 km, na których zostanie zrealizowanych 843.550 wozokilometrów. Spośród tych linii, 12 połączeń przebiega przez obszar gminy Stęszew. Oprócz wzmocnienia linii w relacjach Poznań – Grodzisk Wlkp., Poznań – Kąkolewo i Poznań-Nowy Tomyśl, w dalszym ciągu zostanie utrzymana linia łącząca Stęszew z Bukiem przez Skrzynki, Jeziorki, Tomiczki, Rybojedzko, Sapowice i Strykowo. Nowością będą uruchomione od lutego nowe linie gminne, zapewniające połączenie niemal wszystkich miejscowości gminy ze Stęszewem tak, aby zapewnić dojazd mieszkańcom do Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia i do stacji kolejowych.


22 grudnia 2021

Miasto Poznań przekazało bezpłatnie akcje spółki PKS Poznań SA na rzecz Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Tym samym związek, który tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, staje się właścicielem poznańskiego przewoźnika z 75-letnią tradycją, do którego należą m.in. dwa dworce autobusowe: w Śremie i Nowym Tomyślu, 76 autobusów i cały majątek ruchomy o wartości 10,8 mln zł. Dzisiaj podpisano w tej sprawie akt notarialny.

Akt notarialny podpisali: Piotr Hojan – przewodniczący Zarządu Związku „Wielkopolski Transport Regionalny”, Tomasz Łubiński – wiceprzewodniczący Zarządu Związku „Wielkopolski Transport Regionalny”, Jacek Jaśkowiak prezydent miasta Poznania i Piotr Husejko – skarbnik miasta Poznania.

Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego, odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu zarówno środków unijnych, jak i krajowych, budowa siatki połączeń zintegrowanej z siecią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, integracja taryfy PKS z PKM-ką i ZTM Poznań, stałe zwiększanie liczby miejscowości w dostępie do transportu zbiorowego to główne zadania, które stoją przed władzami Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Pod względem zasięgu i oddziaływania jest on największym tego typu w Polsce. Obszar działania Związku to 6.289,81 km2, które zamieszkuje prawie 1.300.000 mieszkańców.
Copyright ©2021 Związek Powiatowo-Gminny, All Rights Reserved.